Tehotenský test

Ak máte i menšie podozrenie na možné tehotenstvo, pozorujete na sebe napríklad niektoré z príznakov signalizujúcich počiatočné štádium tehotenstva (vynechanie menštruácie, spavosť, chute, nálady), najspoľahlivejšou a najpohodlnejšou metódou, ako sa dopátrať k výsledku či už šťastnému alebo menej šťastnému, je vykonanie domáceho tehotenského testu.

Domáce tehotenské testy sú voľne predajné vo všetkých lekárňach a vyberať môžete z rôznych typov (prúžok, kazeta, midstream) a cenových kategórií, ktoré dnešný trh ponúka.

Spoľahlivosť testovanie je vysoká, uvádza sa až 99% a dôležité je v tomto prípade hlavne správne použitie podľa pokynov v návode použitia, ako aj správne načasovanie.

Ich prevedenie je veľmi jednoduché, stačí na pár sekúnd ponoriť testovací prúžok do rannej moču, potom niekoľko minút počkať a zhodnotiť výsledok. Dve čiarky v testovacej zóne znamenajú, že ste tehotná (test je pozitívny), jedna čiarka potom znamená, že test je negatívny a tehotná nie ste.

Tehotenské testy sledujú prítomnosť hormónu HCG, ktorý sa vylučuje v čase tehotenstva do moču a krvného obehu.

Okrem domácich testov si teda možno zájsť aj na krvné testy, z ktorých je možné výsledok získať o niečo skôr, ako z bežných testov.

Niektoré tehotenské testy môžete zakúpiť vo dvoj balení - testy sú tu dva- jeden si urobíte hneď a ak si nie ste istá, je možné ho zhruba po týždni zopakovať, aby ste sa presvedčila, že výsledok je rovnaký.

Po pozitívnom výsledku tehotenského testu už nezostáva nič iné, než sa objednať na gynekológiu, kde Vám lekár urobí krvné testy a následne vykoná ultrazvukové vyšetrenie a výsledok bude potvrdený najspoľahlivejšie.

Ak by ste rada otehotnela, ale nedarí sa, existujú tkzv ovulačné testy, fungujúce na rovnakom princípe, ako testy tehotenské. Ovulačné testy však zisťujú, kedy máte obdobia plodných dní a namiesto hormónu HCG je tu zisťovaná prítomnosť tkzv luteinizačného hormónu.