Bolesti v podbruší, časté močenie

Niektoré ženy sa počas tehotenstva stretávajú s bolesťami v podbruší. Ak ste tehotná a týmito ťažkosťami trpíte, nie je potrebné sa príliš znepokojovať. Ak sú bolesti veľmi veľké, časté, alebo sprevádzané krvácaním, nútia Vás napríklad zmeniť polohu, môže to signalizovať určitý problém a v takom prípade určite vyhľadajte lekára.

Najviac žien vníma túto bolesť napravo, ale môžu sa objaviť tiež vľavo, najviac nimi trpia prvorodičky a ženy, ktoré sú drobnejšej postavy. Bolesť je popisovaná ako pichľavá, bodavá a v priebehu tehotenstva sa môže posúvať vyššie až k oblasti pupku. Občas je možná zámena so zápalom slepého čreva a tento problém treba vždy vylúčiť. Preto akékoľvek signály naznačujúce zápal slepého čreva prekonzultujte s lekárom, ktorý Vás vyšetrí a bude ďalej monitorovať váš stav.

Bolesti sú spôsobené ako samotným rastom maternice, tak aj fyzickou námahou. Ak teda trpíte týmito bolesťami, bude lepšie obmedziť telesnú aktivitu.

Časté močenie je tiež príznakom sprevádzajúceho tehotenstvo. Objavuje sa najmä v noci a je zapríčinené tým, že sa maternica zväčšuje a následne tlačí na močový mechúr a tiež v dôsledku väčšieho výkonu obličiek, ktoré sa snažia, aby boli vylúčené všetky odpadové látky.

Častým močením netrpia všetky ženy, ale ak sú týmto príznakom tehotenstva sprevádzané, odporúča sa pri močení byť v predklone, čo veľmi uľahčuje úplné vyprázdňovanie močového mechúra.

Niekedy sa môže stať, že časté močenie vyvolá zápal močových ciest, ale to možno ľahko rozpoznať pálením pri močení, pichľavou bolesťou, močením krvi atď.

Aby ste nemusela behať neustále na záchod - obzvlášť v noci, snažte sa pred spaním obmedziť (v žiadnom prípade nie vynechať) príjem tekutín.

Časté močenie sa objavuje hlavne v začiatku tehotenstva a potom tiež v deviatom mesiaci, kedy dieťa opäť zostupuje do maternice.

Približne v 2% tehotenstva sa vyskytuje tkzv. ochorenia obličkových panvičiek - stiahnutie odtoku moču. Niekedy sú príznaky len veľmi malé, inokedy sa môžu vyskytovať zvýšené teploty, alebo bolesť v obličkovej oblasť a lieči sa pokojným ležaním, diétou a liekmi vhodnými k pokročilosti tehotenstva. Taktiež sa môžu objaviť zápaly močového mechúra alebo močovej trubice.