Únava a precitlivenosť
Častým príznakom možného otehotnenia je tiež únava, precitlivenosť a väčšie výkyvy nálad. Môžete mať pocit, že Vás často dojímajú filmy, cítite sa zmätene, máte depresie a úzkostné stavy alebo je Vám do plaču z vecí, ktoré by Vám za normálnych okolností prišli normálne. Môžu sa Vám tiež zdať desivé sny. Nálady môžu byť rôzne – ste stále nazlostená, všetko vám vadí a najradšej by ste sa zavrela v izbe a s nikým nehovorila.
Tzv. tehotenský plač je úplne normálnym javom, je podobný stavu opitosti, keď sa Vám zrazu z ničoho nič objaví plačlivá nálada. Občas ho zažívajú dokonca aj muži.
Niekedy ženy tvrdia, že sú skôr bojovné, rady si všetko vydiskutujú a skôr sú agresívnejšie. To sa tiež môže stať, zvlášť, keď čakáte chlapčeka (tzv. ovládanie mužským hormónom). K tomu sa ale pokojne môže vyskytovať aj prehnaná plačlivosť, zmätok atď.
V prvom trimestri sa tiež objavuje zvýšená únava, stále by sa Vám chcelo len spať a odpočívať, čo ak chodíte ešte do práce, môže byť závažnejšou prekážkou. Po zhruba štyroch mesiacoch tieto príznaky zvoľna miznú, ale objavujú sa ešte vo fáze pred pôrodom. Únava môže byť spôsobená aj nedostatkom železa.
Tento príznak postihuje skoro všetky ženy a je dobré si častejšie odpočinúť, pretože to tiež súvisí s nevoľnosťou, ktorá sa v dôsledku únavy môže dostaviť.
Príčiny Vašej únavy môžu byť fyziologického rázu, keď dochádza k zmene príjmu kyslíka, výkyvom hladiny hormónov, zmene metabolizmu a vývoju zárodku. Môžu byť ale aj psychické, keď prichádza práve vyššie opísaná precitlivenosť, výkyvy nálad, prehnaná plačlivosť.
A v neposlednom rade ide aj o zmenu životného štýlu, ktorý s prichádzajúcim tehotenstvom a následne s príchodom novorodenca súvisí. Váš denný režim bol doteraz nejako nastavený a teraz musí byť náhle zmenený.
Na chronickú únavu existuje aj veľa relaxačných cvičení.
Ak ste ešte len na začiatku tehotenstva a uvažujete o tom, že by ste mali odísť z práce, poraďte sa s lekárom, či je to vo Všetkým prípade bezpodmienečne nutné. Ak však robíte fyzicky náročnú prácu alebo máte rizikové tehotenstvo, v takom prípade sa samozrejme odporúča prácu prerušiť. Ak ale zastávate takú prácu, ktorá nie je fyzicky náročná, potom nemusí byť nutné ju hneď prerušovať.