Test gravidity u lekára

Okrem tehotenských testov, ktoré si môžete urobiť v pohodlí domova, môžete navštíviť odborného ženského lekára, ktorý vám urobí test gravidity krvnými testami, hmatom, alebo ultrazvukom.

V podstate ide o rovnaký princíp, ako u domáceho testovanie z moču - s tou výnimkou, že je prítomnosť hormónu HCG testovaná z krvi. K otestovaniu stačí len malé množstvo krvi a výsledky sú veľmi spoľahlivé.

Lekár Vám tiež môže vykonať ultrazvuk, ktorým možno súčasne vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo, ale ten sa robí najskôr v piatom týždni tehotenstva, kedy je plod malinký okolo 5 mm. V 6. týždni už môžete spozorovať aktivitu srdca plodu.

Výhodou krvných testov je to, že z nich možno rýchlejšie zistiť prítomnosť hormónu HCG, než bežnými domácimi testy. Táto metóda je však drahšia.

Krvné testy rovnako ako ultrazvuk dokážu odhaliť mimomaternicové tehotenstvo, ktoré by sa inokedy prejavilo až omnoho neskôr, keď už prichádzajú veľmi vážne problémy, s ktorými ženy strávia dlhé dni na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Mnoho žien sa obáva, že ultrazvukové vyšetrenie obzvlášť v rannom štádiu je pre plod nebezpečné, nie je však treba sa obávať. Lekár Vám určite všetko dopodrobna vysvetlí a budete spokojná. Ultrazvuk má tie výhody, že na ňom možno odhaliť ako možné mimomaternicové tehotenstvo, tehotenstvo viacpočetné, tak i neskôr aj možné genetické poruchy správneho vývoja plodu.

V počiatočnom štádiu (zhruba 11.-14. týždeň) sa vykoná predbežný test na zachytenie niektorých možných genetických porúch (chýbajúce nosové kostičky, riziko genetických defektov), ktorý tiež zisťuje veľkosť plodu a určí sa predpokladaný dátum pôrodu.

Po tomto vyšetrení potom nasleduje test komplexný, ktorý už zisťuje väčšie podrobnosti o rizikách genetických porúch vo vývoji plodu.

Genetický test na odhalenie vrodených chýb, tkzv. triple test (trojitý test) sa robí zhruba v 16.-18. týždni tehotenstva a testuje hladinu troch bielkovín (AFP, HCG a E3).

AFP (alfafetoprotein) sa vzťahuje na nervovú časť, HCG (thoriový gonadotropin) k riziku Downovho syndrómu a E3 (voľný estriol) k možnému rizikovému tehotenstva.

Tvrdí sa, že tento druh testu môže odhaliť až 65% možných genetických porúch. Okrem tohto testu sa tiež vykonávajú testy neštandardné, za ktoré sa musí priplatiť.