Vynechanie menštruácie

Vynechanie menštruácie je typickým príznakom možného otehotnenia. V prípade, že ste nedostali pravidelnú menštruáciu vo Vašom obvyklom termíne, mali by ste si urobiť tehotenský test, ktorý sa spravidla odporúča robiť hneď prvý deň vynechania, ale i nasledujúce dni.

Môže sa tiež stať, že je menštruácia omešká následkom stresu, či už obávaného alebo želaného tehotenstva, alebo stresu plynúceho z iných problémov (rýchly úbytok váhy - nedostatok tukového tkaniva, ktorá pomáha k premene hormónov a zdravému priebehu menštruácie, často touto poruchou trpia dievčatá s anorexiou; vážnejšiu chorobu ako napríklad nádor na vaječníkoch, depresívne stavy).

Niektoré ženy však nemajú pravidelnú menštruáciu skoro nikdy, prichádza niekedy skôr, inokedy neskôr a niekedy vôbec a preto sa ani na tento príznak nedá spoľahnúť s istotou.

Vynechanie menštruácie čiže Amoneorea môže byť spôsobená aj zlou funkciou štítnej žľazy a preto je v takom prípade potrebné vyhľadať endokrinológa, ktorý najprv urobí krvné testy a potom sa zisťuje, či u ženy vôbec dochádza k ovulácii.

Ďalšie možnou príčinou vynechanie menštruácie je vysadenie hormonálnej liečby, alebo hormonálnej antikoncepcie. Sú známe aj prípady, kedy ženy po vysadení antikoncepčných piluliek nedostali menštruáciu celý rok. Často si potom ženy myslia, že po vysadení antikoncepcie hneď otehotnejú, ale telo je iba zmätené.

Vynechanie menštruácie, aj keď Vám test vyjde negatívne, rozhodne nezanedbávajte a vyhľadajte pomoc lekára, pretože s každým vynechaním menštruácie sa zvyšuje riziko možnej neplodnosti. Často sa tento problém ženami zanedbáva a je možné, že trpíte vážnejšou chorobou, alebo neplodnosťou.

A naposledy je nutné uviesť ešte jednu príčinu možného vynechanie menštruácie a to je menopauza, ktorá vynechávaním a nepravidelnosťou začína a neskôr sa menštruovanie úplne vytratí. V tomto prípade je vynechanie nechtíka úplne prirodzené, rovnako ako v prípade tehotenstva a tiež v puberte.