Nevoľnosť, závraty

Nevoľnosti sú najnepríjemnejším príznakom tehotenstva a zvyčajne sa vyskytujú v rannom štádiu - teda zhruba prvé tri mesiace tehotenstva.

Najčastejšie sa vyskytujú ráno, ale môžu sa dostaviť aj v inú dennú dobu. Nevoľnosť spôsobuje hormón HCG vylučovaný placentou do krvného obehu a zapríčiňuje, že pachy, ktoré sa Vám za normálnych okolností zdali úplne normálne, sú Vám náhle nepríjemné a je Vám z nich nevoľno.

Môže sa tiež stať, že ženy, ktoré boli náruživé fajčiarky naraz nemôžu zniesť cigaretový dym a prestanú fajčiť zo dňa na deň. Tiež jedlo, ktoré ste predtým vôbec nejedli, vám zrazu zachutí.

K tomu, aby ste sa cítili lepšie, Vám môžu pomôcť určité zásady životosprávy v čase tehotenstva, ktoré sa týkajú najmä skladby jedálnička, ktorý by mal obsahovať hlavne sacharidy. Je vhodné nejesť naraz veľké množstvo jedla, ale skôr jesť často menšie porcie. Ráno je vždy lepšie nevstávať rýchlo a predtým, ako vstanete, je vhodné zjesť nejaké sušienky, alebo celý chlieb.

V období tehotenstva sa odporúča vyvarovať sa vyprážaných jedál, ktoré môžu spôsobovať väčšie nevoľnosti a tiež zjesť aspoň jedno teplé jedlo za deň a tiež je dobré dať si niečo malého (napr. jogurt) tesne pred tým, ako pôjdete spať.

Piť by sa malo ešte viac (až tri liter denne), ako v normálnom stave a to medzi jedlami. Počas dňa sa taktiež odporúča mať u seba nejaké keksy a aj cukríky, ktoré zaručia rýchly prísun sacharidov a zabránia možnej nevoľnosti.

Väčšinu žien trápi nevoľnosť do tej doby, než sa trochu najedia a potom je všetko v poriadku, ale niektoré ženy trpia ťažšou nevoľnosťou a vracaním, niekedy aj po celý deň, čo môže spôsobiť až dehydratáciu. V takom prípade je potrebné vyhľadať lekára, ktorý vám predpíše tabletky určené pre tento typ nevoľnosti. Okrem toho si občas doprajte zázvor, ktorý tiež pomáha pri nevoľnosti.

Závratmi trpia najviac ženy, ktoré v čase tehotenstva fajčia, alebo užívajú alkoholické nápoje. Závrat ale môže byť spôsobený aj stiesnenými priestormi, kde je veľa ľudí, málo vzduchu atď. (MHD, výťahy). V tom prípade je dobré si na chvíľu sadnúť a zhlboka dýchať, prípadne vyjsť na čerstvý vzduch a trochu sa prejsť.