Zmeny na prsiach

V tehotenstve spravidla spozorujete aj zmenu poprsia a to ako ich veľkosť, tak ich citlivosť. Dvorce okolo bradaviek stmavnú a môžu sa tvoriť aj pigmentové škvrnka, ktorá po pôrode väčšinou zase zmizne. Na prsiach sa objavujú modré žilky, tie ale signalizujú dodávky živín od matky k dieťaťu.

Môže sa objaviť aj pálenie, ale nie je to nič hrozného. Niektoré ženy to už zažili, keď napríklad začínali brať antikoncepciu a u niektorých žien sa toto mravčenie objavuje pravidelne pred každou menštruáciou. Ak ku zväčšeniu prsníkov nedôjde, nemajte strach. Ani toto nemusí byť vždy pravidlom.

Občas sa ale prsia zväčšia až na dvojnásobok a bolesť je o to intenzívnejšia. Býva to však skôr u prvorodičiek. Je preto dobré si v tehotenstve mazať ako bruško, tak prsia, krémom pre zvýšenie odolnosti kože, aby vám po pôrode na koži nezostali tkzv. strie (drobné jazvičky, ktoré vzniknú následkom stenčenia spodné vrstvy kože, spravidla vznikajú po náhlom natiahnutí kože, najčastejšie v puberte, tehotenstve, rýchle chudnutie alebo tlstnutie).

Prsia sa zväčšujú preto, aby bolo možné po narodení dieťa dojčiť (zväčšenie mliečnych žliaz a zvýšenou hladinou estrogénov). Našťastie je všetko urobené tak, aby všetky ženy, či už s veľkým alebo malým poprsím, mali pripravené všetko, čo je potrebné pre prichádzajúce bábätko.

Ak Vás prsia bolí naozaj veľa, odporúča sa dať si teplú kúpeľ, levanduľový zábal alebo môžete skúsiť zakúpiť v lekárni rôzne olejčeky, alebo doplnky stravy určené na bolestivé prsia. Skúste a možno Vás to príjemne prekvapí. Najprv sa však o užívanie potravinových doplnkov poraďte s lekárom.

Okrem toho nie je od veci zadovážiť si vhodnú podprsenku, ktorá Vám môže tiež veľa uľahčiť.

Prsia sa síce po uplynutí doby určené na dojčenie zase zmenšia, ich tvar však môže byť iný, ako býval (tvar prsníka smerom nadol). Na tvar poprsia majú vplyv hormóny, materstva a dojčenia, ale aj pribúdajúce vek, počet odkojených detí a tiež v období menopauzy, kedy sa hladina estrogénov evidentnejšie zníži, tým dôjde k menšej pružnosti prsníka, takže sa zmenší a tiež stráca tvar.

Nezúfajte, existuje množstvo cvikov, ktoré by Vám mali pomôcť. Okrem toho môžete svoj tvar poprsia ovplyvniť aj správnou životosprávou. A to najmä vyhnutým sa káve, čiernemu čaju, čokoláde a alkoholu, ktoré nepriaznivo pôsobia na hladinu estrogénov. Dobré je zaradiť do jedálnička vlákninu a bielkoviny.